Školní hřiště, kde děti rády cvičí

Realizace
23.
Leden
2020

Zeptali jsme se Jana Dudra, projektanta školních hřišť, sportovišť a veřejných odpočinkových zón ze Zlína.

 

Projektujete školní hřiště, víceúčelová sportoviště a venkovní posilovny pro všechny typy škol. Vidíte tady nové trendy?

Návrhy školních sportovišť vychází vždy z požadavků a potřeb daného školského zařízení. V minulosti byla na školních sportovištích pouze zařízení pro tradiční sport – míčové hry, běžecké dráhy nebo vrh koulí. Nový trend tento stereotyp nabourává. Hřiště se doplňují o prvky Street Workout nebo Parkour, se kterými se mladí setkávají díky influencerům na sociálních sítích.  Pohyb je pro mladé trendy a stává se automatickou součástí jejich života. Umístění fitness strojů u školního sportoviště přináší možnost cvičit i kantorům, kteří jsou limitováni časem výuky.

Víceúčelová hřiště oživují veřejný prostor. Baví vás je projektovat a kde hledáte inspiraci?

Inspirací jsou často specifické požadavky investorů: škol, obcí a měst. Ale zároveň je i na nás, abychom zadavatelům navrhli řešení vycházející z potřeb a životního stylu cílových skupin. Chceme, aby hřiště byla nejen funkční, ale i originální. Plochy pro veřejnost často projektujeme společně s dětskými hřišti, odpočinkovými zónami nebo venkovními posilovnami. Těší mě, když vidím, jak se na námi navrženém hřišti hýbají školní děti, nedaleko nich relaxují maminky s kočárky, mladíci cvičí workout a opodál jsou senioři na strojích. I taková místa vznikají.

Když navrhujete fitpark se stroji na fitness nebo zařízení parkourových a workoutových hřišť, řídíte se striktně požadavky klienta, nebo hřiště navrhnete podle vlastní odbornosti a zkušenosti a pak projekt upravujete podle přání zadavatele?

Určujícím rozdílem je jejich umístění v dané lokalitě. Pokud jsou u základních nebo středních škol, řídíme se především výběrem uživatele. Snažíme se však zároveň doporučit stroje a prvky, které již máme vyzkoušeny na obdobných stavbách. U veřejných prostor základní návrh poskytujeme my, a to často ve spolupráci s Colmexem.

Jak taková spolupráce probíhá?

Na začátku je idea, nápad, jak by plánované místo mělo vypadat. Colmex mi pomůže s návrhem dle typů strojů, materiálu a provedení. I u ostatních prvků jako je Street Workout a Parkour je jejich doporučení velmi důležité. Spolupracujeme již od roku 2013 a za tu dobu Colmex vyvinul a inovoval produktové řady i nabídku nových materiálů. Investorům při výběru prvků poskytujeme právě odkazy na web Colmexu. Doporučuji Colmex už při prvních jednáních, protože jsem si jist dobrým výsledkem. Tím jsou povedené realizace a spokojení uživatelé.

3 vlastnosti, které oceníte

Rychlost

Vše máme skladem. Takže pokud jste připraveni, pak my také. Nové hřiště bude třeba do týdne.

Zkušenost

Máme za sebou téměř 2000 realizací. Nejvíc ze všech. Takže dobře víme, jak postavit hřiště podle vašich potřeb.

Podpora

Poradíme vám s kombinacemi strojů, půjčíme je na testování, vypracujeme projekt i 3D vizualizaci.