Jak udělat první přítah na hrazdě

Rady / Cviky / Inspirace
7.
Únor
2019

Přítah na hrazdě, nebo také shyb, je jedním ze základních cviků, který má v oblibě celá řada sportovců. I přes jeho označení „základní“, patří mezi vůbec nejvíce náročné cviky na provedení. Většina začínajících cvičenců dokonce není schopná udělat ani jeden shyb, a těm kterým se to podaří, tak ho většinou udělají špatně. Často se pak stává, že se shyb dostane do vašeho podvědomí na tolik, že se vám o něm začnou zdát i sny. Pokud na svůj první přítah stále čekáte, pak si přečtěte náš článek, ve kterém vám poradíme, jak na něj.

Jak má správný shyb vypadat

Počáteční poloha vychází z visu, kdy hrazdu držíte nadhmatem, ruce jsou propnuté a dlaně jsou od sebe vzdáleny více, než je šíře ramen (cca 80 cm). Vlastní provedení vypadá tak, že se přitáhnete směrem vzhůru do pozice, kdy je brada nad hrazdou. Poté následuje navrácení do původní pozice ve visu. Vyvarovat byste se měli pokusu o “vyhoupnutí se“ či “vyšvihnutí se“ nahoru. Pohyb by měl být pomalý, plynulý se zapojením svalů horní poloviny těla, především zádových svalů.

Kde shyby provádět

Než začnete přítahy trénovat, musíte najít vhodné místo pro jejich nácvik. První možností je posilovna, ale pokud se zde hodláte pouze učit shyb, tak se jedná o celkem drahou záležitost. Další variantou jsou venkovní hřiště, street workout, na kterých najedete hned několik pevných konstrukcí na posilování. Pokud nechcete, aby vás při cvičení někdo pozoroval, pak si pořiďte hrazdu domů. Ideální volba do začátku je hrazda do dveří, která unese až 100 kg. Více na domácí workout.

Posilte zádové svaly a ruce

Při shybu zabírají především právě tyto dvě svalové partie. Pokud se vám nedaří udělat ani jeden shyb, pak je možná problém v ochablosti těchto svalů.

Kila navíc jsou přítěž

Při provádění shybů je vaším největším soupeřem gravitace. Tedy logicky, pokud máte nějaké to kilo navíc, budou se vám shyby dělat o to hůř. Pro odstranění těchto přebytečných kil doporučujeme zařadit cardio či HIT trénink a omezit nezdravé cukry a tuky. Pokud se vám podaří tato kila shodit, pak jistě pocítíte razantní rozdíl.

Trénujte vis

Vůbec první poloha, ze které shyb vychází, je vis na hrazdě. Hrazdu uchopte nadhmatem (na šířku ramen a delší) a snažte se, co nejdéle udržet nad zemí. Visem skvěle posílíte sílu vašeho úchopu.

Vyzkoušejte přítahy s nohama na zemi

Jedná se o lehčí variantu shybu, kterou provádíte na níže položené hrazdě (či jiné tyčové konstrukci, která je cca 1 metr nad zemí). Díky tomuto cviku posílíte zádové svaly a shyby vám půjdou o dost lehčeji.

Použijte gumové expandéry

Tato pomůcka vám pomůže odlehčit až několik desítek vašich kil. Gumový expandér (tvaru O) upevníte jedním koncem za hrazdu a do druhého konce zaháknete nohy. Pak už jen stačí vytlačit se nahoru. Výhodou těchto expandérů je jejich různá síla. Zakoupit tak můžete několik druhů s tím, že začnete tím nejtužším. Postupně, jak vám shyby s expandéry půjdou líp a líp, tak zjistíte, že už vlastně žádný expandér nepotřebujete.

3 vlastnosti, které oceníte

Rychlost

Vše máme skladem. Takže pokud jste připraveni, pak my také. Nové hřiště bude třeba do týdne.

Zkušenost

Máme za sebou téměř 2000 realizací. Nejvíc ze všech. Takže dobře víme, jak postavit hřiště podle vašich potřeb.

Podpora

Poradíme vám s kombinacemi strojů, půjčíme je na testování, vypracujeme projekt i 3D vizualizaci.